Stowarzyszenie osób niepełnosprawnych "Siła Dębu"

Gmina Czarna Dąbrówka

  • Warsztaty Tematyczne

    Nasze stowarzyszenie jest organizatorem różnych warsztatów tematycznych skierowanych głównie dla osób niepełnosprawnych

  • Mini Olimpiada

    Uczestniczymy w corocznym spotkaniu integracyjnym Mini Olimpiada – happening połączony z Turniejem Osób Niepełnosprawnych

  • Wycieczki Integracyjne

    Nasze stowarzyszenie uczestniczy w wielu wycieczkach integracyjnych w większości połączonych z zajęciami tematycznymi dla niepełnosprawnych

  • Karnabal

    Jesteśmy jednym z organizatorów corocznej imprezy kulturalno-integracyjnej dla osób niepełnosprawnych "Karnabal”

  • Wielkie Rybobranie

    Nasze stowarzyszenie jest współorganizatorem corocznej imprezy integracyjnej dla osób niepełnosprawnych pn. „Wielkie Rybobranie”

wtorek, 08 grudzień 2020 13:52

Oj będzie się działo

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W marcu 2020 r. Gmina Czarna Dąbrówka w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Siła Dębu złożyła wniosek o dofinansowanie projektu pt.: „Rozwój usług społecznych na terenie Gminy Czarna Dąbrówka” w ramach konkursu zamkniętego nr RPPM.06.02.02-IZ.00-22-001/20, ogłoszonego w ramach w ramach Poddziałania 6.2.2. Rozwój Usług Społecznych.

Projekt został bardzo dobrze oceniony przez komisję konkursową i zgodnie z wnioskiem otrzyma dofinansowanie w wysokości 1.857.474,28 zł, całkowita wartość projektu wynosi 1.955.236,08 zł. Obecnie czekamy na podpisanie stosownej umowy o dofinansowanie projektu.

Projekt skierowany jest do osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w szczególności do rodzin, seniorów, osób z niepełnosprawnościami i z chorobami przewlekłymi oraz ich opiekunów w oparciu o diagnozę sytuacji problemowej.

Wsparciem w projekcie zostanie objętych 214 osób. Projekt będzie realizowany do listopada 2022 r. na terenie Gminy Czarna Dąbrówka.

Grupę docelową projektu stanowi 214 osób, w tym:

  • Klub Seniora Jasień 25 os,
  • oddział Czarna Dąbrówka 25 os,
  • oddział Nożyno 20 os,
  • rodziny z problemami wychowawczymi: 35 dzieci, 20 rodziców/opiekunów faktycznych
  • usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania: 16 os
  • specjalistyczne usługi w miejscu zamieszkania: 25 os
  • usługi asystenckie w postaci AOON: 15 os
  • usługi opiekuńcze niestacjonarne: 20 os w tym 15 dzieci i 5 osób dorosłych
  • 20 rodziców/opiekunów faktycznych

Niektóre osoby będą występować w więcej niż jednej formie wsparcia, np.: wsparcie dla rodzin i usługi opiekuńcze.

 

Projekt podzielono na zadania:

  1. Utworzenie Klubu Seniora w Jasieniu z oddziałami w Czarnej Dąbrówce i Nożynie

W ramach zadania zostanie zakupione wyposażenie pomieszczeń w Klubie Seniora w Jasieniu i oddziału w Nożynie.

Jasień: stoły + krzesła – 7 kpl., projektor, ekran projekcyjny, głośnik mobilny, szafa na materiały do warsztatów, szafa na stroje, urządzenie wielofunkcyjna + 2 kpl. materiałów eksploatacyjnych, biurko + krzesło dla animatora.

Nożyno: lodówka/chłodziarka, kuchenka, szafa stalowa na naczynia, garnki - 2 szt.,  stół stalowy, stół stalowy przyścienny z szufladami, krzesło - 20 szt., stół - 5 szt., zaparzacz, wieszak, ekran, rzutnik, kolumna mobilna z mikrofonami, mikser, blender, komplet 3 misek ze stali, szafa na materiały do prowadzenia zajęć, kabina sanitarna, przegroda dzieląca pisuar, odtwarzacz CD, zmywarka.

Dodatkowo zostanie zakupiony sprzęt do zajęć z gimnastyki oraz materiały na zajęcia z aromaterapii, plastykoterapii i rękodzielnictwa. Utworzony Klub Seniora będzie miał formę placówki wsparcia dziennego prowadząc do deinstytucjonalności usług społecznych.

 

2. Bieżące funkcjonowanie Klubu Seniora w Jasieniu dla 25 os

W ramach zadania zostanie zatrudniony kierownik Klubu Seniora z oddziałami w wymiarze 1/20 etatu, opiekun Klubu Seniora w wymiarze ½ etatu. Klub Seniora będzie dostępny dla uczestników 3 dni w tygodniu 6 godziny dziennie.

W ramach zadania zaplanowano także aktywizacje społeczną uczestników KS oraz działania integracyjne, zapobiegające wykluczeniu społecznemu i osamotnieniu osób objętych wsparciem w projekcie między innymi poprzez realizację dwóch bloków tematycznych: bloku prozdrowotnego i kulturalnego.

 

3. Bieżące funkcjonowanie Oddziału Klubu Seniora w Czarnej Dąbrówce dla 25 os. oraz oddziału Klubu Seniora w Nożynie dla 20 os.

W ramach zadania zaplanowano aktywizację społeczną uczestników oddziałów Klubu Seniora oraz działania integracyjne, zapobiegające wykluczeniu społecznemu i osamotnieniu osób objętych wsparciem w projekcie między innymi poprzez realizację dwóch bloków tematycznych: bloku prozdrowotnego i kulturalnego.

 

4. Utworzenie i funkcjonowanie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjno-wspomagającego

W ramach zadania zostanie zakupione wyposażenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjno-wspomagającego: łóżko do opieki długoterminowej z materacem - 4 szt., wózek inwalidzki spacerowy, wózek inwalidzki – 3 szt., wózek inwalidzki elektryczny 2 szt., krzesło toletowo - sanitarne 2 szt., wózek toaletowo - sanitarny 2 szt., wózek inwalidzki toaletowy (na dużych kołach), rolator na czterech kółkach - 3 szt., balkonik zwykły – 3 szt., kule łokciowe z regulacją i uchylną obejmą – 6 szt., kule pachowe regulacją i uchylną obejmą - 2 szt., materac przeciwodleżynowy - 4 szt., koncentrator tlenu, trójnóg/ czworonóg rehabilitacyjny – 5 szt., podnośnik transportowo-kąpielowy – 2 szt., schodołaz gąsienicowy - 3 szt., rowerek mini do rehabiltacji rąk i nóg - 5szt., przeciwodleżynowe siedzisko do wózka inwalidzkiego, laski inwalidzkie składane regulowane – 5 szt.

Potrzeba zakupu wyposażenia wynika z diagnozy potrzeb. Wypożyczalnia będzie dostępna (prawdopodobnie od marca 2021 roku) dla uczestników projektu w godzinach pracy GOPS, pracownik odpowiedzialny za funkcjonowanie wypożyczalni w razie potrzeby będzie wypożyczał sprzęt beneficjentom. Wypożyczenie będzie bezpłatne. Okres wypożyczenia to maksymalnie 0,5 roku z możliwością wydłużenia okresu wypożyczenia w wyniku potwierdzenia długotrwałej potrzeby na okres wg indywidualnych ustaleń. Wypożyczalnia będzie funkcjonowała w pomieszczeniu przy gminnym Centrum Kultury i Bibliotece w Czarnej Dąbrówce.

 

5. Działania animacyjne dla wszystkich uczestników Klubu Seniora z oddziałami

W ramach zadania zaplanowano wyjazdy edukacyjno-integracyjne do innych Klubów Seniora, wyjazdy do teatru, na basen oraz 1/rok wycieczkę edukacyjno-integracyjną.

 

6. Rozwój usług społecznych w zakresie wsparcia rodziny dla dzieci i rodziców/opiekunów faktycznych

W ramach zadania realizowane będą działania profilaktyczne, koncentrujące się na pakietach usług dedykowanych rodzinom zagrożonym wykluczeniem społecznym poprzez poradnictwo specjalistyczne (dietetyk), poradnictwo rodzinne, zajęcia sensoryczne z terapeutą oraz usługi wspierające prawidłowe funkcjonowanie rodziny, np.: warsztaty kulinarne, zajęcia z trenerem, basen, kręgle dla całych rodzin.

 

7. Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania dla 16 osób

W ramach zadania planuje się objęcie wsparciem 16 osób poprzez zatrudnienie i przeszkolenie 4 opiekunek środowiskowych. Dodatkowo w ramach zadania zostaną zakupione opaski SOS-teleopieka dla 16 osób. Opiekunki będą pomagały os. niesamodzielnym w oswojeniu się z opaską, zapoznają ich z obsługą i będą monitorować jej działanie.

 

8. Specjalistyczne usług asystenckie dla 15 osób

W ramach zadania planuje się zatrudnienie i wyszkolenie Asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej, który będzie świadczył usługi asystenckie dla 15 osób. Zadaniem asystenta będzie pomoc w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, ograniczenie skutków niepełnosprawności, stymulowanie osoby niepełnosprawnej do podejmowania aktywności i umożliwienie realizowania prawa do niezależnego życia, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu poprzez umożliwienie osobom niepełnosprawnym uczestnictwa w życiu lokalnej społeczności.

 

9. Usługi opiekuńcze dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów faktycznych

W ramach poddziałania wolontariusze przejdą kurs pierwszej pomocy oraz szkolenie z animacji, po czym będą współpracować z osobami niepełnosprawnymi w tym z dziećmi i dorosłymi. Wolontariusze będą prowadzili zajęcia w formie animacji dla osób z niepełnosprawnością w celu wspólnego spędzania czasu.

Dodatkowo dla całych rodzin zorganizowane zostaną zajęcia ruchowe aby przez dobrą zabawę i ruch wzmacniać więzi rodzinne i poprawiać kondycję fizyczną. Zaplanowano także działania integracyjne: imprezy integracyjne, ogniska, wycieczki oraz wyjazdy na kręgle.

 

10. Specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania dla 25 osób

W ramach zadania planuje się zatrudnienie rehabilitanta w ramach usług opiekuńczych/specjalistycznych w miejscu zamieszkania dla 25 osób (około 40 h wsparcia / osoba). Wsparcie będzie dostosowane do aktualnych potrzeb i stanu fizycznego odbiorcy. Odbiorcami wsparcia będą osoby niesamodzielne/niepełnosprawne/starsze u których choroba, uraz czy operacja prowadza do ogólnego osłabienia, ograniczenia aktywności i ruchomości. Rehabilitacja pozwala na odpowiednie odbudowywanie siły i przezwyciężanie niepełnosprawności.

 

Projekt „Rozwój usług społecznych na terenie Gminy Czarna Dąbrówka”

współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach

Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Czytany 1689 razy
Więcej w tej kategorii: Rekrutacja do projektu »

Skomentuj

Ciekawe Strony

Losowe Zdjęcia

Facebok

Licznik Gości